Ekonomi

Sivas’ta yeni jeotermal sera kurulumu için çalışmalar başladı

Sivas’ta 41 dönümlük yeni jeotermal sera inşaatı için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, il merkezine 24 kilometre uzaklıkta 36 dönüm kapalı alanda domates üreten jeotermal cam seranın ardından yeni jeotermal sera kurulacak.

Yukarı Yıldızlı köyünde imalatına başlanan ve jeotermal enerjiyle üretilecek cam sera 41 dönüm kapalı alandan oluşacak.

Bölgede inceleme yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, kentteki jeotermal suyun seralarda kullanılmaya devam edilerek üretime dönüştürüldüğünü belirtti.

Şehir merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nde daha önce 36 dönüm kapalı alanda cam serada üretime başlayan ve ürünlerini ihraç eden bir firmanın bulunduğunu hatırlatan Yıldız, “Aynı bölgede, Şimdi bir başka girişimcimiz Yukarı Yıldızlı köyünde 41 dönüm kapalı alana sahip yeni bir jeotermal termik santral inşa etti.” “Cam teras kurmak için çalışmaya başladı.” sözlerini kullandı.

Jeotermal suyun turizm ve sağlık alanlarından sonra tarım alanında da kullanımının yaygınlaştığını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

“Sera, jeotermal kaynağın ısısından yararlanarak ekonomiye dönüştürecek. Yenilikçi ve sürdürülebilir projelerle şehri kalkındırmak için çalışan üreticilerimizin her zaman yanındayız ve destekçisiyiz. Bu ve benzeri projeler Sivas’a vizyon katacak” Seracılık açısından şehrimize ve ülkemize katma değer yaratacak tarımsal ve hayvansal üretim.” “Üretim alanları kazanmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz.”

umraniye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu