Ekonomi

Merkez Bankası’ndan bankalara döviz uyarısı!

Merkez Bankası (TCMB), bankalardan döviz talebi yaratabilecek her türlü adımdan kaçınmalarını ve yeni devreye alınan mevduatta her ay normal dövizden TL’ye yüzde 5’e varan dönüşüm öngören hedeflerine odaklanmalarını istedi.

TCMB’nin piyasa ile yaptığı toplantılarda ve ayrı ayrı yaptığı toplantılarda bankacılık şubesine yaptığı sunumların ortasında, geçtiğimiz hafta uygulamaya koyduğu dövizden aylık çevrimi içeren yeni hedeflerin öncesi ve sonrası. ”Döviz talebi yaratacak uygulamalardan kaçının”Ve ”Her ay dövizden TL’ye çevirmeye odaklan”mesajlar öne çıkıyor.

Bankacılar, nüfusun neredeyse tamamının şimdiden yeni belirlenen yüzde 60’lık oranın üzerinde veya ona yakın olduğunu hesaplıyor. Ancak, bankaların aylık dönüştürme yükümlülüğü vardır.

“Döviz talebi yaratarak döviz politikasında engel oluşturmayın”

TCMB’nin son dönemde piyasaya verdiği diğer mesajların ortasında, ” Döviz piyasasında talep oluşturduktan sonra yaptığımızın hiçbir değeri yok.”, “Yönetmelikleri aşındırarak yeniden döviz talebi yaratacak uygulamaların önüne geçmeden önce kendinizden kaçının”diğer vurguların ortasında.

Özel şubeden bir bankacı, 14 Mayıs’taki seçimlerin de yer alacağı devir teslime ilişkin TCMB mesajlarının, “Döviz talebi yaratarak döviz politikasında engel oluşturmayın”Bunun bir mesaj olarak algılandığını söyledi.

Döviz talebi çok sayıda düzenleme ile sınırlandırılmıştır.

TCMB, ihracat döviz gelirleri ve ithalat ödemeleri ile oluşan döviz ihtiyacını karşılamakla birlikte, yurtiçi döviz talebi çok sayıda düzenleme ile sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamda bankaların enflasyonun çok altında faiz ödeyen Hazine bonosu almaları gerekmektedir. ”ceza”yol kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu