Yaşam

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu kursiyerleri hayran kaldı

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Yaz Dönemi Temel Oyunculuk Eğitimi tiyatro gösterisiyle sona erdi. İzleyicilerden tam not alan final gösterisinde 27 yıllık tiyatro için bestelenen müzikler de izleyicilere sunuldu.

Kursiyerlerin 9 hafta boyunca toplam 108 saatlik eğitimi başarıyla tamamladığı final gösterisi, Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’da kent yaşamını sanat ve sporla harmanlamaya önem veriyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi, kent yaşamında değer verdiği sanata ve sanatçılara destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, tiyatroya ilgi duyan vatandaşların yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Yaz Temel Oyunculuk Eğitimi düzenledi. 283 kişinin başvurduğu eğitim, yetenek sınavının ardından Temel Oyunculuk Eğitimine katılmaya hak kazanan 101 adayla gerçekleştirildi. 9 haftalık süreçte 7-14, 15-24, 25-45 yaş gruplarının her birine toplam 108 saat eğitim verildi. Eğitimde ses, ritim, zaman kavramı, cümlelerde vurgu, tonlama, fonetik, sahne içi hareket, drama, inanç, özgüven, yüz ifadeleri, rol-karakter analizi üzerine çalışmalar yapıldı.

 

ŞEHİR HAYATINDA SANAT VE SPORA ÖNEM VERİYORUZ

Eğitimin tamamlanmasının ardından Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde tüm kursiyerlerin rol aldığı tiyatro oyunu sahnelendi. Gösterime katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise, “Karşıyaka’da kent yaşamını sanat ve sporla harmanlamaya önem veriyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz. Her iki alandaki aktivitelerin günlük yaşamın fiziksel ve ruhsal yükünü azalttığına ve daha tatminkar bir sosyal yaşam sağladığına inanıyorum. Ayrıca spor ve sanatla büyüyen nesillerin olaylara farklı bakış açılarıyla yaklaşma, kendilerini özgürce ifade etme becerisi kazandığını, mücadeleci doğalarının da geliştiğini görüyoruz. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun düzenlediği bu eğitimle tiyatroya ilgi duyan Karşıyakalılara yeteneklerini keşfetme veya geliştirme fırsatı sunduk. Başarılı bir eğitim dönemi olduğunu sahnedeki performansla seyircilerle birlikte gördük. “Tüm katılımcıları tebrik ediyor, emeği geçen eğitimcilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Tiyatronun ardından Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nda sözleri Şevki Dinçal’a ait, derleyicisi Deniz Üstüngel Süer’e, düzenlemesi Cem Tıknaz ve Şenol Şentürk’e, bestesi Zekeriya Hocalar’a ait müzikler seslendirildi. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun 27 yıllık tarihini anlatan müzikler izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu