Haber

İslam Birliği Teşkilatı ve Arap Birliği Olağanüstü Toplantısında liderler ne dedi?

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği’nin Riyad’da Olağanüstü Ortak Zirvesi, Muhammed bin SelmanAçılış konuşmasıyla başladı.

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı liderlerine sesleniyor SalmanGazze’deki askeri operasyonların derhal durdurulması ve tüm tutsak ve tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

SalmanKonuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bu, uluslararası toplumun ve BM Güvenlik Konseyi’nin, İsrail’in uluslararası insani hukuku ve dünyanın benimsediği çifte standartları ağır ihlallerine son vermekte başarısız olduğunu gösteren bir insani felakettir.

konuşmasına devam ediyor Salman,Barışın yeniden tesis edilmesinin, İsrail işgalinin ve yasadışı yerleşimlerin sona ermesi, Filistin halkının haklarının yeniden sağlanması ve 1967 yılında başkenti Doğu Kudüs olan bir devletin kurulmasıyla mümkün olacağına inancımız tamdır.” söz konusu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan ABD’ye çağrı

Filistin Devlet Lideri Mahmud AbbasRiyad zirvesinde Gazze’deki krize ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, halkımıza karşı bu savaşın daha fazla gecikmeden sona erdirilmesi konusundaki sorumluluk ve yükümlülüğünü yerine getirmelidir.” Kim dedi AbbasABD yönetiminin İsrail’in saldırganlığına ve işgaline karşı, ” Kutsal mekanlarımıza yönelik ihlallere ve saygısızlığa son verinDaveti kendisinin yaptığını belirtti.

Filistin Devlet Lideri Mahmud AbbasBM Güvenlik Konseyi’ne uluslararası bir barış konferansı düzenlemesi ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlaması çağrısında bulundu. AbbasAçıklamada, ” BM Güvenlik Konseyi’ni uluslararası bir barış konferansı düzenlemeye ve Filistin halkına uluslararası savunma sağlamaya çağırıyoruz.Abbas, açıklamasında BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin önlenmesi gerektiğini de söyledi.

Silahsız sivillerin uluslararası korumaya ihtiyacı var” tercüman AbbasHiçbir askeri ve güvenlik çözümünün hepsi başarısız olduğu için kabul edilemeyeceğinin altını çizerek, Batı Şeria ve Kudüs’ün her gün yasadışı yerleşimcilerin yanı sıra işgal güçlerinin saldırılarına maruz kaldığını söyledi.

Filistin Devlet Lideri konuşmasında, Kudüs dahil tüm Filistin topraklarında başkanlık ve parlamento seçimleri yapılmasına hazır olduklarını vurguladı.

Ürdün Hükümdarı Abdullah: Krizi çözmenin tek yolu iki devletli çözümdür

Ürdün Hükümdarı AbdullahGazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin ‘derhal durdurulması gereken felaket bir savaşta’ öldüğünü söyledi. AbdullahBu adaletsizliğin yetmiş yılı aşkın süredir devam ettiğini” ekledi.

Kral AbdullahKonuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Gazze Şeridi’nde olup bitenlere sessiz kalamayız. Sürdürülebilir ve güvenli insani yardım koridorları korunmalı ve Gazze Şeridi’ne gıda erişiminin engellenmesi kabul edilemez. İki devletli çözüm, Filistin halkının acılarına son vermenin ve onlarca yıldır devam eden krizi çözmenin tek yoludur.

Ürdün Kralı AbdullahAyrıca uluslararası toplumun İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına karşı eylemlerini savaş suçu olarak kınamasını talep etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği’nin Riyad’daki Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Abdullah, ” Dünya, İsrail’in Gazze’deki saldırganlığını savaş suçu olarak kınamalı. Gazze’deki savunmasız insanların karşılaştığı vahim koşullar karşısında sessiz kalamayız” söz konusu.

Kral Abdullah, ” ateşkesi sağlamak, yerinden edilmeyi önlemek ve büyük bir barış sürecini başlatmak.“Uluslararası bir koalisyona davet etti.

Mısır Cumhurbaşkanı: Filistin-İsrail çatışması, iki bağımsız devlet kurulması fikri temelinde adil bir şekilde çözülmeli

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisiİki bağımsız devlet kurma fikri temelinde Filistin-İsrail çatışmasının adil bir analizine ulaşmak için somut bir sistemin oluşturulmasında ısrar ettiklerini belirtti.

Mısır’ın, Filistin devleti de dahil olmak üzere iki bağımsız devletin kurulmasına dayalı, Filistin-İsrail anlaşmazlığının çözümü için somut bir formül üzerinde çalışmakta ısrar ettiğini belirtti. Sisi, ” Mısır ve Arap ülkeleri onlarca yıldır barış için çabalıyor. İsrail ve Filistin tarafları arasındaki anlaşmazlığın çözümüne yönelik girişimlerBağımsız bir Filistin devletinin kurulması için çalışma sırasının uluslararası topluma geldiğinin altını çizdi.

Sisiİsrail’in mevcut Gazze çatışması sırasında kullandığı “katliamlar, Şeridi abluka ve zorla yerinden edilmeyi de içeren toplu cezalandırma politikasını” eleştirerek, bu uygulamaların derhal durdurulması gerektiğini vurguladı. SisiKonuşmasında Gazze’de derhal ateşkes sağlanması gerektiğini ve Filistin yerleşim bölgesindeki halka insani yardımın ulaştırılması için insani koridorların oluşturulması gerektiğini belirtti.

Katar Emiri uluslararası toplumu ‘Gazze’deki savaş suçlarını durdurmamakla’ suçladı

Katar Emiri Pir Tamim bin Hamad Al ThaniRiyad’da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Gazze’deki savaş suçlarını durdurmakta başarısız olduğunu belirterek, dünyayı İsrail’in sanki uluslararası hukuk kurallarının üstündeymiş gibi hareket etmesine izin vermekle suçladı.

Konuşmasında” Hastaneler saldırıya uğrayıp dünya nasıl sessiz kalabilir?” sormak Düşünceİnsani yardımın engellenmesi ve İsrail’in siyasi şantajı için kullanılması yönündeki girişimleri şiddetle reddettiklerini vurguladı.

Katar Emiri konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Geçmişte uluslararası hukuka ve insani değerlere uymanın gerekliliğini öğreten dünya çapında birçok kişi ve devlet, tüm bu vahşet karşısında sessiz kalıyor.

DüşünceGazze’deki ateşkes ve insani yardımın durdurulması çabalarında ortak olduklarını belirterek, BM’yi İsrail’in hastanelerde yaşananlarla ilgili iddialar da dahil olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki eylemlerini araştırmak üzere gruplar göndermeye davet etti.

İran Cumhurbaşkanı: İsrail’e karşı direnişinden dolayı Hamas’ın elini öpüyorum

İran Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim ŞefRiyad’da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, İsrail’in dönemin firavunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: Gazze’de yaşananlar tarihi bir utançtır ve Gazze’de yıllardır devam eden kuşatma, buranın dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak anılmasına neden olmuştur.

Bu savaş kötülüğe karşı bir onur savaşıdır” Kim dedi reisNot etti: ” İşgalci rejim, kuralları hiçe sayarak Gazze Şeridi’nin tamamına geniş çaplı bir saldırı başlattı ve soykırım amaçlı kör bombardımanlarla Gazze’nin yarısını yerle bir etti. Halen 3 binden fazla insan enkaz altında ve mağdurların çoğunu mazlum kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Bu suçun faili ve ana ortağının şüphesiz ABD hükümeti olduğuna dikkat çeken Dr. reisBu toplantıda kesin bir karar alınmasını talep ediyoruz.” Gerçek eylem Gazze halkının öldürülmesini durdurmak, soykırımı ve hastanelere yönelik saldırıları sona erdirmektir.” söz konusu.

İbrahim ŞefKonuşmasında İranlıların İsrail’e karşı direnişlerinden dolayı Hamas’ın ‘elini öptüklerini’ belirterek, Tel Aviv’e direnmekten başka çare olmadığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı konuşmasında Gazze krizinin 10 maddelik taslak analizini sundu. reisBu taslakta şu unsurları sıraladı:

bir.

Yapılacak ilk ve en acil eylem, Gazze halkına yönelik katliamın ve başta hastane, okul, kamp ve yardım merkezlerine yönelik olmak üzere sivillere yönelik kör saldırıların sona erdirilmesidir. Siyonist rejim ve destekçilerinin, ‘insani duraklama’ gibi sapkın kavramları öne sürerek kamuoyu baskısından kaçmak için taktiksel duraklamalar yaratmalarına ve daha fazla suç işlemelerine izin verilmemelidir. Amerika’yı ve Siyonist düşmanı durmaya zorlamak için tüm araçlar seferber edilmelidir.

2.

Gazze’ye yönelik insani ablukanın tamamen kaldırılması ve Mısır’ın iş birliğiyle Gazze’ye yardım ulaştırılması, Refah Kapısı’nın derhal ve koşulsuz olarak gıda ve ilaç girişine açılması. İslam ülkeleri başkanlarının bu zirvede insani yardım gönderilmesi konusunda anlaşmaya varması ve bunu hayata geçirecek bir yürütme komitesi oluşturması gerekiyor.

3.

Siyonist rejimin Gazze’den derhal askeri olarak çekilmesi. Gazze topraklarının Filistinlilere ve Filistin halkının seçilmiş hükümetine ait olduğunu kabul ederek.

4.

İslam ülkeleri Siyonist rejimle tüm siyasi ve ekonomik bağlarını kesmelidir. Bu bakımdan Siyonist rejime özellikle iktidar alanında uygulanan ticari ambargoya öncelik verilmesi gerekiyor. Ayrıca İsrail mallarını boykot etmeye yönelik halk hareketlerinin de desteklenmesi gerekiyor.

5.

İslam hükümetleri, saldırgan ve işgalci rejimin ordusunu terör örgütü olarak tanımlamalıdır.

6.

Son savaşta soykırıma ve insanlığa karşı suçlara karışan yetkililere öncelik vererek Siyonist ve Amerikalı suç liderlerini yargılamak ve cezalandırmak için uluslararası bir mahkemenin kurulması.

7.

Bu noktada İslam ülkelerinin de kabulüyle Gazze’nin acilen imar edilmesi için özel bir fon oluşturuldu.

8.

İslam ülkelerinden Filistin halkına insani yardım taşıyan konvoylar gönderiliyor.

9.

Siyonistlerin yaptığı hataları ve hastanenin bombalandığı günü soykırımın ve insanlığa karşı yapılan hataların günü olarak adlandırmak.

10.

Siyonist rejimin ve Amerikan yönetiminin savaş suçları devam ederse İslam ülkeleri Filistin halkını silahlandırmalı ve savaş çığırtkanı işgalciye karşı mücadelede onlara yardım etmelidir.

İbrahim Şef11 yıl sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı oldu.

Suriye Devlet Başkanı Esad: Olan cinayet değil, Siyonizmin barbarlıkta kendini aşmasıdır

Suriye Devlet Başkanı Beşar EsadFilistin topraklarındaki durumu görüşmek üzere Riyad’da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, Gazze’nin hiçbir zaman sorun olmadığını, asıl sorunun Filistin olduğunu vurguladı. Gazze aynı zamanda Filistin’in özünün vücut bulmuş hali ve halkının acılarının açık bir ifadesidir.” söz konusu.

Gazze’nin bir bütünün modülü olduğunu ifade eden EsadGazze’ye yapılan son saldırı 75 yıllık Siyonist suçBunun bir durak olduğunun altını çizdi.

32 yıldır başarısız olan barışın tek sonucunun İsrail’in daha saldırgan hale gelmesi, Filistinlilerin durumunun daha adaletsiz, baskıcı ve perişan hale gelmesi olduğunu vurguladı. Esad, ” Elimizde gerçek baskı araçları yoksa attığımız adımların, yaptığımız konuşmaların hiçbir anlamı yok.” söz konusu.

Esad Açıklamasında, daha fazla Arap uysallığının kendilerine karşı daha fazla Siyonist vahşeti ve katliamı beraberinde getireceğini belirtti. Yaşananların cinayet değil, Siyonizmin barbarlıkta kendini aşması olduğunun altını çizen Prof. Esad, bu durumun kendilerini benzeri görülmemiş sorumluluklara maruz bıraktığını belirtti.

Filistin’in cesur direnişinin bölgeye yeni bir realiteyi dayattığını ifade eden Dr. Esaddenklemleri değiştirmemizi sağlayacak siyasi araçlara sahip olduklarını söyledi.

habersultanhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler