Ekonomi

Almanya Ocak ayı enflasyon verilerini teknik sorunlar nedeniyle erteledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), veri işlemedeki teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayı enflasyon ön verilerinin bir hafta sonra açıklanacağını bildirdi.

Destatis’ten yapılan açıklamada, eyaletlerden gelen verilerin işlenmesinde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayına ilişkin öncü enflasyon bilgilerinin 31 Ocak yerine 6-10 Şubat haftasında açıklanacağı belirtildi.

Açıklamada kesin tarihin 3 Şubat olarak belirleneceği belirtildi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nden (Eurostat) yapılan açıklamada, Euro bölgesi Ocak ayı enflasyon verilerinin planlandığı gibi 1 Şubat’ta yayınlanmaya devam edeceği kaydedildi.

Eurostat, Alman verilerini ve zaman serisi bilgilerini varsayımlarla kullanacaktır.

Enflasyon bilgileri yatırımcılar tarafından çok yakından takip edilirken; Almanya’nın Euro bölgesindeki en büyük ekonomisi olması nedeniyle Çarşamba günü açıklanacak Eurostat verilerinin piyasalar tarafından temkinli izlenmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Euro Bölgesi’ndeki enflasyonu uzun süre olduğundan düşük tahmin etmesinin nedenlerinden birinin de bu verilerden kaynaklandığı belirtilirken, zaman serisi bilgilerinin, dünyanın genel ekonomik koşullarının olumsuz seyrettiği bir dönemde eleştiri konusu olduğu belirtiliyor. ekonomi hızla değişiyor.

Piyasalar, Almanya’da Aralık ayındaki yüzde 8,6 olan yıllık enflasyonun Ocak ayında yüzde 9,2’ye yükselmesini bekliyor.

habersamsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu